Jak inwestować w złoto?

Jak inwestować w złoto?

W dobie powtarzających się co jakiś czas kryzysów finansowych niezwykle poszukiwane są sposoby na bezpieczne zainwestowanie posiadanych zasobów pieniężnych. Do niedawna najbezpieczniejszym sposobem wydawało się trzymanie pieniędzy na lokacie bankowej, jednakże w dobie coraz większych obciążeń nakładanych na banki sens takiego inwestowania coraz bardziej maleje, gdyż ewentualne zyski nie zawsze przewyższają realny spadek wartości pieniądza.

Złoty interes

Taki obrót spraw w sektorze bankowym sprawia, że coraz częściej inwestorzy decydują się na lokowanie swoich oszczędności w wartości materialne. Jeszcze w zeszłym roku takim popularnym sposobem był zakup gruntów, jednakże obostrzenia jakie wprowadził nowy rząd w tym zakresie spowodowały częściowe załamanie się tego rynku. Słynne stały się też inne realizowane w celu zysku zakupy, np. ropy naftowej, win, czy dzieł sztuki. Jest to jednak obszar wskazany raczej dla osób lepiej orientujących się w tych tematach.

Wobec różnych ograniczeń i uwarunkowań dotyczących możliwości uzyskania satysfakcjonującego zysku z inwestycji na popularności mocno zyskały w ostatnim czasie inwestycje w kruszce, w tym szczególności w złoto. Kruszec ten, od zarania dziejów uważany za największą wartość, a w późniejszym okresie stanowiące zabezpieczenie wartości pieniądza papierowego, również i w dzisiejszych czasach daje szansę na pomnożenie zainwestowanych środków. Trzeba do tego jednak cierpliwości i gotowości na pogodzenie się z okresowym spadkiem jego wartości.

Nie wszystko złoto co się świeci

Jedną rzecz można powiedzieć o żółtym kruszcu – inwestycje w złoto nigdy nie skończą się straceniem wszystkich wyłożonych na ten cel pieniędzy. Jest tego prosta przyczyna – w przeciwieństwie do innych dóbr złoto jest odporne na krachy, bankructwa i inne tego typy perturbacje. Co więcej w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. wojny, wręcz swoją wartość zwiększa, pozostaje wtedy bowiem jedyną pewną walutą, akceptowalną na każdym krańcu świata.

Warto jednak rozróżnić jedną kwestię – inwestycje w złoto od zarabiania stricte na jego kursie, co często określane jest mianem “złota papierowego”. W tym pierwszym przypadku sprawa jest bardzo prosta – kupując złoto otrzymujemy je fizycznie do ręki, mając w ten sposób pewność posiadania zakupionej ilości. W przypadku zarabiania na kursie kupujemy jedynie teoretyczną możliwość jego posiadania, w praktyce jednak metalu nie otrzymujemy do ręki, nabywa je natomiast i przechowuje pośrednik, a my poprzez transakcję stajemy się jego udziałowcem w stosunku proporcjonalnym do dokonanego zakupu. Jest to o wiele bardziej ryzykowne posunięcie, oznacza bowiem możliwość straty kapitału w przypadku zawirowań na rynku i upadku danej firmy.

W pogoni za skarbem, czyli jak inwestować w złoto

Przeprowadzenie operacji zakupu złota jest stosunkowo proste. Gdy chcemy posiadać złote sztabki lub monety we własnym sejfie wystarczy skorzystać z oferty podmiotów oferujących ich sprzedaż. Należą do nich m.in.: Narodowy Bank Polski, Mennica Państwowa, KGHM Polska Miedź (główny producent złota w Polsce), a także niektóre banki i inne podmioty. Można także dokonać zakupu na rynku wtórnym, od kolekcjonerów, a także za pośrednictwem platformy Allegro. Transakcja taka jest prosta jak budowa cepa – wykładamy pieniądze otrzymując w zamian odpowiadającą im wartością ilość złota.

Inwestycja w złoto papierowe oznacza z kolei założenie konta maklerskiego, za pośrednictwem którego realizowane są na nasze zlecenie transakcje. Ta droga może przynieść o wiele większe zyski od nabycia złota fizycznego, jak już wcześniej pisaliśmy oznacza jednak o wiele większe ryzyko, z możliwością utracenia całości wkładu włącznie. Na tym zresztą polega główna różnica pomiędzy oboma sposobami. Pierwszą należy więc traktować raczej jako lokatę w celu ochrony wartości zgromadzonych środków, drugą natomiast jako realną szansę na ich pomnożenie, wiążącą się jednak co najmniej ze odnotowaniem częściowej straty.

finansowe centrum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *